Siedlnica – duża wieś położona 5 km na południe od Wschowy, przy lokalnej drodze do Szlichtyngowej, w województwie lubuskim, na skraju doliny Rowu Polskiego (prawy dopływ Baryczy).

Dawniej Siedlnica dzieliła się na dwie części, a mianowicie: Siedlnicę Górną i Siedlnicę Dolną.

Wśród zabudowy wiele domów z XIX wieku w Siedlnicy tzw. Górnej znajduje się pałacyk z XIX wieku, zbudowany na owalnym grodzisku stożkowym z XIV - XV wieku, a obok obszerne zabudowania folwarczne. Dziś budynki te są własnością prywatną.

W Siedlnicy tzw. Dolnej znajduje się gotycki kościół pw. Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła.  Według dawnych przekazów ufundowany w 1300 roku przez Jana Świdnickiego, a poświęcony w 1310 roku.

Na zewnątrz Kościoła znajduje się płaskorzeźba z 1448 roku, przedstawiająca rycerza z rodu Kotowiczów, ówczesnego dziedzica Siedlnicy.

W pobliżu Kościoła znajduje się neogotycki pałac, który został wzniesiony pod koniec XIX wieku. Jest to parterowa budowla założona na planie prostokąta z płaskim dachem, ozdobionym licznymi wieżyczkami i sterczynami. W osi budynku znajdują się dwa ryzality, frontowy i ogrodowy. W ryzalicie frontowym znajduje się główne wejście poprzedzone arkadowym tarasem. Wokół pałacu rozciąga się zaniedbany ogród i park krajobrazowy. Obecnie zdewastowany pałac po pożarze jest częściowo zamieszkany przez osoby prywatne.

Do niedawna Siedlnica szczyciła się zabytkowym XIX-wiecznym wiatrakiem.

 

Siedlnica to wieś w typie tzw. ulicówki o schludnej i ładnej zabudowie. Znajduje się tu Szkoła Podstawowa, sala wiejska, boisko sportowe z trybunami i zapleczem dla Klubu Sportowego "AVIA" Siedlnica oraz wybudowana w 2007 roku - remiza, w której swoją siedzibę ma Ochotnicza Straż Pożarna z Siedlnicy. Galeria